Fiskefartøj

Herunder ses en liste over skibe, der har sejlet Fiskefartøj. Listen er ikke nødvendigvis fuldstændig, da der kun er medtaget de skibe, der er registreret i færgelejet

Tallene i parentes er det årstal eller det tidsrum, hvor skibet har sejlet på ruten. Listen er sorteret efter årstal.

Helga (-1981)
Oxfordshire (1884-1894)
W. Klitgaard, FN 100 (1891-1904)
Johanna (1894-1972)
BV 2 (1895-1921)
Westward Ho (1895-1964)
Machiel (KW33) (1903-1953)
Gratia (1903-1959)
Stevns, K 500 (1904-1908)
Vaagen (1907-1923)
Stevns, E 19 (1908-1913)
Kathrine (1910-1950)
Stevns, AS 19 (1913-1925)
Elsfleth (1915-1939)
Moltke (1916-1920)
Jannetje Margaretha (1916-1930)
Realf (1917-1924)
P. Sabroe (1917-1928)
Jomfruen (1917-1984)
Skødshoved (1918-1919)
Johan Last (1918-1940)
Jan Alrik (1919-1922)
Hans (1919-1930)
Bromberg (1920-1921)
Ursula (1921-1938)
Nanny (1922-1975)
Hansa (1924-1980)
W. Klitgaard, FN 11 (1925-1956)
Gurli (1928-1930)
Fiona (1928-1967)
Fylla (1929-1932)
Gefion (1929-1988)
Beatrix (1929-1988)
Monica Jensen (1929-1988)
Ella Lykke (1930-1931)
Elly (1930-1951)
Falken (1930-1972)
Rigmor (1931-1948)
Lizzy (1931-1968)
Godthåb (1931-1957)
Havleik (1932-1966)
Marøysund (1932-1966)
Gunvor (1932-1974)
F. Wormstrup (1935-1939)
Erling 2 (1936-1985)
C. F. Christensen (FN 518) (1937-1940)
Castor (1937-1965)
Maagen (1938-1970)
Leif Brun (1939-1956)
Anna Line (1939-1982)
Bretagne (1940)
Dolfyn (1940-1950)
Goxheim (1940-1999)
R 10 (1940-1840)
Dux (1942-1968)
Glenna (1942-1977)
Frem (1943-1948)
Geiser (1943-1963)
Degi (1943-1963)
Muggi (1944-1958)
Batory (1944-1976)
Truus (1944-1954)
Norðlýsið (1945-1980)
Rena (1945-1946)
MMS 173 (?) (1946)
Oke (1946-1980)
Ellen Damsgaard (1946-1959)
Varvasteinur (1946-1955)
Taftøy (1946-1951)
Bremen (1947-1952)
BX 644 (1947-1955)
Tindur (1947-1980)
Stine Lilleøre (1948-1952)
Pelican (1948-1967)
Vestfart (1949-1961)
Carl F. Christensen (1949-1964)
Minde (1950-1955)
SO 37 (1950-1974)
Iris Thy (1951-1961)
Yukon (1951-1981)
Jørn Erik (1952)
Jegind (1952-1959)
Platessa (1952-2005)
Johnna-Benly (1954-1966)
Ursel (1955-1973)
Kamina (1955-1982)
Dragin (1955-1991)
Ramsey (1956-1967)
Jette-Lone (1956-1968)
FN 46 (1956-1983)
Nyvoll Senior (1956-1974)
Niels Otto (1957)
Zoar (1957-1978)
Borgin (1957-1980)
VE 83 (1958-1974)
Moirsino (1959-1962)
Nanny Bredahl (1959-1972)
Minoris, S 371 (1959-1980)
Vágbingur (1959-1974)
Atalante (1959-1993)
Inger Brogaard (1960-1965)
Jægerspris (1960-1965)
Thumleren (1961-1975)
Birmaland (1961-1963)
Kaja (1962-1970)
Rosvig (1962-1973)
Moirsino (1962-1975)
Yoko-Tani (1962-1987)
Arendje (1962-1990)
Sydland II (1963-1966)
Marius Degn (1963-1968)
Tavana (1963-1999)
Anne Marie (1964-1972)
Fanø (1964-1981)
Malaika (1965-1969)
Carli Egidiussen (1965-1970)
Anja (1966-1974)
Sunnfjord (1966-1979)
Marburg (1966-1982)
Gustav Brassøe, FN 198 (1966-1974)
Margit (1967-1987)
Marianne (1967-1983)
Inger Birch (1968-1971)
Alice Snebang (1968-1976)
Netvid (1968-1979)
Jægerspris, AS 43 (1969-2003)
Birgit (1970-1985)
Vinni-Finn (1970-1988)
Bettina (1971-1994)
Svend Aage (1971-2004)
Molboen (1972-1974)
Gitte-Marie, VE 41 (1972-2000)
Bärbel (1973-1977)
Eli (1974-1975)
Annemarie (1974-1978)
Bjarnoy II (1974-1978)
Vestholm (1974-1979)
Pedro Doncker (1974-1983)
Lohama (1974-1986)
Thailand (1974-1989)
Anette (1975-1986)
M. H. Beyer (1975-1986)
Sandmanden (1975-1988)
Fortuna (1975-1993)
Karen Folden (1976-1981)
Kjeldsen (1976-1990)
Bärbel II (1977-1987)
Dux (1978-1982)
Lilli (1978-1986)
Pia (1979-1984)
Walona af Skärhamn (1979-1989)
Vita Vest (1980-1990)
Winnie (1981-2003)
Agape (1981-1985)
Havstrygeren (1982-1990)
Betina Kærgaard (1982-2002)
Jaws (1984-1986)
Alpha (1984-1992)
Lunden (1984-1999)
Dan-Alf (1987-1988)
Godenwind (1990-1993)
C. K. Vest (1993-2007)
Maagen (1994-2010)
Oberon (1998-1980)
Arnaaraq Aggu (2002-2006)
Laura (2002-2010)
Camilla (2004-2007)
Klapmydsen (2006-2013)
Premoco (2010)
Charlotte (2010-2014)
Aqqaluaaraq (2013-)


51 online
Forside    Indhold    Fotografer    AIS    Nyt    Mysterier    Efterlyst    Kontakt    RSS