Fragtskib

Herunder ses en liste over skibe, der har sejlet Fragtskib. Listen er ikke nødvendigvis fuldstændig, da der kun er medtaget de skibe, der er registreret i færgelejet

Tallene i parentes er det årstal eller det tidsrum, hvor skibet har sejlet på ruten. Listen er sorteret efter årstal.

Johanna (1892-1990)
Risico (1895-1990)
Freia (1896-1972)
Moltke (1898-1909)
Mira (1898-1971)
Halmø (1900-1927)
Guldborgland (1900-1916)
Mary (1904-1907)
Pegasus (1904-1990)
Bessie Ellen (1907-1947)
Lovise (1908-1913)
Minde (1908-1921)
Telesia (1908-1999)
San Antonio (1909-1947)
Friedrich (1911-1924)
Brita (1911-1942)
Walter (1911-1971)
Hermann (1913-1918)
Anny (1914-1924)
Faders Minde (1914-1954)
Fulton (1915-1970)
Corrie (1916-1929)
Vieille Montagne III (1916-1967)
Alfa (1916-1923)
Lucie (1918-1953)
Wuta (1921-1937)
Valkyrien (1921-1940)
Altair (1921-1924)
Ingo (1922-1976)
Pioneer (1923-1925)
Sam (1924-1926)
Hanna (1924-1936)
Per-Olof (1924-1939)
Pioneer (1925-1943)
Ringsø (1925-1927)
Padua (1926-1946)
Merry (1926-1955)
Marie (1927-1978)
Magda (1928-1959)
Ringsø (1929)
Mjølner (1929-1960)
Inger (1929-1978)
Asta (1929-1930)
Tinka (1930-1935)
Maja (1930-1957)
Maja (1930-1957)
Guldborgland (1930-1934)
Johanne (1931-1952)
Svendborg (1934-1955)
Bagenkop (1934-1961)
Bygholm (1934-1945)
Stubbekøbing (1935)
Silke (1935-1940)
Magda (1935-1957)
Kurt Both (1936-1957)
Astrid (1937-1976)
Rune (1939-1968)
Marina (1939-1968)
Frem (1939-1971)
Indian Reefer (1939-1941)
Havet (1939-1957)
Marga Henning (1940-1945)
Rio Gallegos (1941-1946)
M. A. Flyvbjerg (1942-1946)
Dagmar Larsen (1942-1951)
Resolut (1942)
Resolut (1943-1944)
Rentala (1944-1959)
Kirsten Skou (1944)
Resolut (1944-1949)
Minnow (1945-1979)
Lars (1945-1946)
Langelands-Paket (1945-1947)
Mona (1946-1950)
Saga (1946-1965)
Indian Reefer (1946-1965)
Budie (1947-1950)
Forsøget (1947-1970)
Otto Plum (1947)
Palo (1947-1962)
Pol II (1948-1950)
Frem (1948-1951)
Chimera (1948-1955)
Helga (1948-1994)
Hariet (1949)
Are (1949-1960)
Angelo (1950-1951)
Anø (1950-1954)
Hanne Hansen (1950-1956)
Lister (1950-1956)
Santoni (1950-1957)
Elise (1950-1989)
Koløyholm (1951-1954)
Taftøy (1951-1997)
Pavonis (1951-1959)
Loa (1952-1971)
Free State Mariner (1953-1955)
Pine Tree Mariner (1953-1956)
Trix (1953-1994)
Hermann (1953-1956)
Niels Otto (1954-1957)
Bauta (1954-1957)
Fløyen (1954-1958)
Høievarde (1954-1966)
Oscar II (1955)
Peder Most (1955-1961)
Rose Marie (1955-1965)
Port Sydney (1955-1972)
Havås (1955-1997)
Slite (1955-1959)
Port Melbourne (1955-1972)
Karna (1956-1973)
Laksen (1956-1987)
Boge (1956-1963)
Samka (1956-1997)
Artemis (1956-2001)
Lis Christ (1957-1960)
Thurøsund (1957-1964)
Thurøsund (1957-1964)
San Antonio (1957-1965)
Ringö (1957-1979)
Læsøboen (1957-1962)
Horn (1959-1965)
Janto (1959-1965)
Pavona (1959-1961)
Gaupøy (1960-1974)
Carlsö (1961-1973)
Vesterø (1962-1963)
Slite (1964)
Stellan (1964-1989)
Leo (1964-1996)
Leo (1964-1996)
Merry (1965-1973)
Amalie Stüven (1965-1973)
Jane (1965-1994)
Vaka (1966-1990)
S.K.S. (1966-2000)
Arnö (1967-1975)
Bo (1968-1970)
Marine (1968-1976)
Kadett (1968-1995)
Anja I (1971-1981)
Argus (1973-1976)
Eiland (1973-1982)
Narcis (1973-1985)
Pavona (1973-2012)
Vätterö (1975-1989)
Mariner VI (1976-1977)
Sun Coast (1977-1979)
Boge (1979-1981)
Tanja I (1981-1988)
Tella (1989-2001)
Elena (2001-2006)


47 online
Forside    Indhold    Fotografer    AIS    Nyt    Mysterier    Efterlyst    Kontakt    RSS